pH, ORP, and Titration, Combination Electrodes
pH and ORP electrodes that include both the sensing electrode and the reference electrode in the same device body; may include ATC probe; choose from epoxy, glass, or rugged glass bodies and multiple connector options, including waterproof cables.
Type
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (43)
- (2)
- (1)
- (9)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (43)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (26)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (24)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
Material
- (1)
- (3)
- (35)
- (29)
- (1)
- (1)
- (98)
- (24)
- (2)
- (11)
- (7)
- (2)
- (3)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
Junction
- (1)
- (70)
- (3)
- (1)
- (24)
- (2)
- (1)
- (6)
- (5)
- (1)
- (2)
- (4)
- (16)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (3)
- (2)
- (19)
- (9)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (18)
- (8)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
Connector Types
- (1)
- (2)
- (9)
- (2)
- (93)
- (36)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (19)
- (1)
- (1)
- (7)
- (8)
- (5)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (26)
- (1)
- (5)
- (3)
pH Range
- (1)
- (20)
- (179)
- (1)
- (16)
- (2)
- (1)
- (3)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
106
–
120
of
634
results
SI Analytics™ pH Combination Electrode with Sensor Recognition
Fixed Cable with DIN and Banana Plug Connections
| Type | Metal Combination Electrode |
|---|---|
| Temperature (Metric) Range | -5°C to +100°C |
| Membrane | Type A Glass |
| Filling Solution Type | 3 M KCl |
| Material | Glass |
| Junction | Platinum Diaphragm |
| For Use With (Equipment) | Pro series meter |
|---|---|
| For Use With (Application) | pH |
YSI™ pH/ORP Dual Probes for Pro Series Portable Meters
For use with Professional Plus Multiparameter Handheld Instrument.
Cole-Parmer™ Oakton™ pH Electrodes with ATC, Single-Junction, Epoxy-Body, Gel-Filled
Replace electrodes when they break, no longer hold calibration, cannot be rehydrated, or are not compatible with your sample.
YSI™ Pro10 Handheld pH or ORP and Temperature Instrument
Rugged, simple and reliable handheld meter measures pH or ORP (redox) along with temperature.
YSI™ pH and pH/ORP Sensors for Model 556 Multi-Probe System
Measure pH and pH & ORP/Redox quickly and easily
| Includes | Storage bottle with storage solution |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | YSI model 556 handheld multi probe meter |
| For Use With (Application) | Aquaculture, agriculture, chemistry, food and beverage, wine-making and water-testing, for scientific applications |
| For Use With (Equipment) | Pro series meter |
|---|---|
| For Use With (Application) | For lab-grade and field |
| Diameter (English) | 0.47 in. |
|---|---|
| Temperature (Metric) Range | 80°C Max. |
| Temperature (English) Operating | 32°F to 122°F |
| pH Range | 0 to 14.99 |
| Diameter (Metric) | 12 mm |
| Drift | Unknown |
| Material | Epoxy |
| pH Relative Accuracy | ±0.02 |
| Temperature (Metric) Operating | 0°C to 50°C |
| Connector Types | BNC |
SI Analytics™ pH Combination Electrode with Ceramic Junction
Low Maintenance pH Combination Electrode with Plug Head